קלאודיה קוגן פתיחה ליום העיון הרטיטי את ליבי
הרצאתו של ד"ר ארז בנאי
הרצאתו של רענן קולקה
מיכאל הנדלזלץ על ההצגה ב"הארץ"
 מחזה מצחיק על החמצת החיים


מיכאל הנדלזלץ, גלריה, הארץ

יום ראשון 2 בדצמבר 2007 09:08


המחזה הגנוז של חנוך לוין, "הרטיטי את ליבי", מצטיין במשחק משובח, מוזיקת תוגה של קרן פלס, ועלילה פסימיתחנוך לוין ברא ב"הרטיטי את ליבי" עולם, שיש בו יציבות: הוא לא מחדש, העולם הוא על החיים לפי ראייתו, שהוא גם "ככה-ככה" וגם "אוהו". המחזה הזה, שהוא החליט בחייו לעכב את פרסומו, מחבר בין "האשה המופלאה שבתוכנו" עם דמות האשה הנחשקת והלא מושגת ו"מלאכת החיים", שבה הדמויות עושות חשבון נטול אשליות עם האפסיות של חייהן, ומגיעות למסקנה הבלתי נמנעת שמה שיש הוא מה שיש.
השופט למקה (הקטנה של "למה?"), הצירוף של כל היעקובים והליידנטלים, מאוהב בזמרת לללה, שילוב כל הפוגרות והוורדל'ה והרות שחש, זמרת שהיא לא זמרת. השופט חולק את אומללותו המאושרת (כי לזמרת יש כל הזמן מלווים אקזוטיים) עם חברו פשוניאק, הצירוף של כל החפצים והיונה פופוכים, שנשוי לככה-ככה, שהיא מזיגה של לביבה פופוך וכלמנסע ופוגורלקה.
אך לא כמו במחזות אחרים, בהם עסקנו או בחולם שעולמו מתרסק, או מורד בסתמיות חסר האשליות שמת, כאן הם חיים בצוותא אומללות של קיום. פשוניאק חוזר לזרועותיה של ככה-ככה, לללה מבינה שרק למקה אוהב אותה באמת, אך לא מסוגלת להתמסר לו, והוא נשאר מתנחם, כמו הקהל, בתחושת ה"אוהו".
המבחן של מחזות לוין היה תמיד ביכולת הבמאי והשחקנים ליצור עולם של ממש על הבמה, שאתה מתייחס אליו רגשית נוסף למלים התמציתיות של המחזה. אודי בן משה הצליח בכל, בסיועה של לילך בן נחשון, שהעמידה תפאורה נכונה של דלתות על גלגלים, וקרן פלס שכתבה את מוזיקת התוגה הנכונה.
אבל מעל לכל אלה קונצרטים של משחק, של כולם: גם המחזרים (אסף בפריינטא, רוני מוסקוביץ וזיו קלייר) וגם של גדי יגיל בתפקיד פשוניאק, ארצי, ענייני, עם תזמון מופלא, מירב גרובר כפאם פאטאל המסמרטטת לעינינו, ג'יטה מונטה המופלאה שכל תנועת יד והבעה שלה על הבמה הם פנינה, ורמי ברוך, העושה בדמות השופט את תפקיד חייו: ההצגה כולה תלויה באושרו, ואכן, המונולוג שלו שכולו מלה אחת "אהבה" הוא המונולוג הכי יפה ששמעתי, כמעט כמו המונולוג המסיים על "אוהו".
 
רשימת תפוצה
לקבלת חומר ועדכונים מפעילות האיגוד, מלא את הדו”אל שלך ושלח
ליצירת קשר 
050-6545499, email
או השאר פרטיך ונחזור אליך

 
                                                                                                                                ת.ד. 115, משגב דב 7686700. טלפון: 050-6545499-דוא"ל: elinoar@selfpsy.org.il

Header images: Jean Metzinger, 1907, Paysage coloré aux oiseaux aquatique,oil on canvas, 74 x 99 cm, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris
________________________________________________________________________________________________________________________________________________

עיצוב: יונה קדרון - גרפיקלי | הקמה: סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com
לייבסיטי - בניית אתרים