מתוך יום העיון לכבוד צאת ספרו של
היינץ קוהוט

פסיכולוגיית העצמי וחקר רוח אדם

דברי פתיחה

המנחה ד"ר יחזקאל כהן:

למען האמת אני מרגיש עצמי כאן היום כמו מלצר במסעדת יוקרה, מסעדת גורמה. השפים הכינו כאן ארוחה מופלאה וביקשו ממני להגיש אותה לקהל האורחים. אני תקוה שאעשה את מלאכת ההגשה כיאות. אני רוצה כבר לומר שאלה מכם שרגילים לתבשילים שעשויים rare או medium אז תהיה להם אכזבה כי השפים כאן בישלו הכל well done. עוד משהו בענין הארוחה – יש בה הכל, כי אנו נפתח במתאבנים ונעבור למנות העיקריות ולקינוח אבל אין אפשרות בחירה – זה התפריט שהשפים הכינו לנו. אה כן, אל דאגה – דמי השרות כלולים במחיר.
ועכשיו קצת רצינות.

יום העיון המיוחד הזה מוקדש להשקת התרגום העברי לספרו של קוהוט "פסיכולוגית העצמי וחקר רוח האדם" שנקרא במקור בשם:
Self psychology and the Humanities.
כותרת המישנה של הספר היא: הרהורים בגישה פסיכואנליטית חדשה ואילו במקור כותרת המישנה היא כלהלן:
Reflections on a new psychoanalytic approach.

השקת ספר כמוה כהדגמה של פעולת זולתעצמי, שהרי לכוס יין אין כל חיים אלא "הלחיים" מגיע כאשר יש השקת כוסיות, כאשר כוס אחת משיקה עם רעותה וכך גם לגבי השקת אנייה, שהרי אין לאניה כל קיום משמעותי כל עוד היא נבנית במספנה ורק לאחר השקתה עם מי הים שמשמשים לה זולתעצמי היא מקבלת חיות, היא מפציעה את עצמיותה. ובמלים אחרות היינו אומרים שהים כזולתעצמי מכונן את הפוטנציאל הטמון באניה, זולתעצמי כמכונן.

וכך גם הספר שלפנינו מושק היום כאשר אנו, קוראיו, משמשים לו זולתעצמי ובכך נותנים לו את קיומו הייחודי.

אז קודם כל יבואו על הברכה הפונקציונרים השונים: יודעים אתם מה זה פונקצית אלפא – כן הכל יזכירו לי את ביון, אבל לא, אלה הם ראשי התיבות של אליאנה ופאני – שתי הנשים המופלאות שהקימו את המוסד הייחודי "תולעת ספרים" שהוציאה את הספר הזה. חבר להוצאה האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי ולחקר הסוביקטיביות שגם עומד מאחורי קיומו של יום עיון זה. אבל לתודה מיוחדת במינה ראויים שני אנשים נפלאים, שני אנשים שתרגמו את הספר - תרגום נפלא שאני מעז לומר שלו קוהוט היה בחיים ולו קוהוט היה יודע עברית הוא בודאי היה אומר שהספר נשמע מרתק הרבה יותר בעברית מאשר באנגלית. שני האנשים האלה הם צילי זוננס ואלדד אידן – שני פעילים מאד באיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי.

הספר עצמו יצא לאור 4 שנים לאחר מותו של קוהוט ונערך כולו על ידי צ'רלס סטרוזייר שגם כתב לו מבוא. סטרוייזר הוא זה שכתב את הביוגרפיה הגדולה על קוהוט שיצאה בשנת 2001. לרגל השקת התרגום העברי של הספר שאנו עוסקים בו היום שלח סטרוזיר את דברי הברכה הבאים:

It was a great pleasure for me to open my mail recently and find the Hebrew translation of the book I did with Heinz Kohut, "Self Psychology and the Humanities." Not that I could read it, alas, but I know how vital it is for any book to be published in different languages. I am enormously grateful to the good work of your group and hope the book sells many copies so that Kohut's fascinating reflections on the humanities will become widely known In Israel. His knowledge of art, music, literature, history, and politics was unparalleled. He believed firmly that a psychoanalytic theory worth its salt had to become part of the broader intellectual conversation about the world beyond the clinic. He died too soon to write much along these lines, but this book in which I collaborated with him and revised his very rough essays he left when he died is a testament to his enduring interests. I wish I could be there with your group on this auspicious day. I do send my warmest greetings.
Cordially, Chuck Strozier

כפי שכבר ידוע לכם יום העיון מורכב משלוש הרצאות מרתקות וביניהן גם חווייה מוסיקלית מופלאה. כמלצר טוב אקדים כל מנה בהסבר קצר על התבשיל. אנו נקיים הפסקה אחת לאחר המנה המוסיקלית.

כפי שכבר אמרתי אנו נפתח במתאבנים – הלא הם המתרגמים של הספר צילי זוננס – פסיכואנליטיקאית חברה בחברה הפסיכואנליטית וגם חברה פעילה באיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי. אלדד אידן, פסיכולוג קליני מיוזמי וממקימי האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי. שני האנשים היקרים האלה הם יחד עם רענן ואלפא ארגנו לנו את היום המיוחד הזה.
 
•  דברי פתיחה- דר' חזי כהן
•  דיברי מתרגמים-צילי זוננס ואלדד אידן
•  רענן קולקה - השקת התרגום של "פסיכולוגית העצמי וחקר רוח האדם"
•  הרצאת אורח - פרופ' פול ה. אורנשטיין
•  הקדמה לנגינת הרביעייה מאת שוסטקוביץ
•  רענן קולקה - המימד הרוחני בפסיכואנליזה
•  מתוך "עד ראייה" - יהושע סובול
 
רשימת תפוצה
לקבלת חומר ועדכונים מפעילות האיגוד, מלא את הדו”אל שלך ושלח
ליצירת קשר 
050-6545499, email
או השאר פרטיך ונחזור אליך

 
                                                                                                                                ת.ד. 115, משגב דב 7686700. טלפון: 050-6545499-דוא"ל: elinoar@selfpsy.org.il

Header images: Jean Metzinger, 1907, Paysage coloré aux oiseaux aquatique,oil on canvas, 74 x 99 cm, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris
________________________________________________________________________________________________________________________________________________

עיצוב: יונה קדרון - גרפיקלי | הקמה: סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com
לייבסיטי - בניית אתרים