בוקר אור וברוכים הבאים .

בשם האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות אני שמחה ומתכבדת לקבל את פניכם ליום העיון החוויתי הזה המקדים ופותח את שנת הפעילות  המדעית 2017.

מסופר כי פרויד נהג להתחיל את הרצאותיו, שהתקיימו באוניברסיטת וינה בימי  שבת בשעה עשר בבוקר בציטוט מתוך המלט וכך היה  אומר: " אבקש מכם לקבל ברוח אוהדת את הדברים העולים כאן באורח כה מוזר מקבר העבר."

הפ.א. הפרוידיאנית, הציע קוהוט  כוונה מבטה אל גלגולי העבר ותרה אחר עקבות הילד במבוגר בעוד פס. העצמי הרחיבה את המבט גם לעבר המבוגר שאבד בילד והיא מחפשת להשיב בו את נביעת עצמיותו כהתרחשות פועמת בעולם.

ומה נבקש כאן בתיאטרון הבימה בתל אביב בבוקרו של יום שישי לפני בוא השבת ?

תהליך ההתערות  של פס. העצמי בארץ והקמת האיגוד לוו בחתירה לבסס אותה כאסכולה  הכורכת מטא תיאוריה, מדע ישומי ואתיקה. כאסכולה הנושאת פניה אל חדר הטיפול ומחוצה לו ומבקשת לקחת חלק  בהתנעה של עמדה אמפתית, כדרך המלך או כאם הדרך, המובילה להתקימות  אנושית והתמרה תודעתית.

היום אנחנו מציינים  תחילתו של עשור שני למפעל ימי העיון החוויתים שנפתח  לראשונה עם ההצגה המלט בתיאטרון הקאמרי. בוועדה המדעית בחרנו לשוב ולפגוש את המלט ולא מתוך כפיית החזרה  אלא בשמחת ההפצעה של גירסה מקורית ויחודית היוצרת עבורנו רצף והמשכיות  לצד התחדשות וגילוי. המלט ממשיך בגילגולו הנוכחי להוות  עבורנו זולת עצמי מאמיר, איתו ודרכו נוכל בתהליך חי של חקירה וחוויה להתבונן על הקיום העכשוי, האישי, החברתי  והפוליטי שלנו.

ביום העיון הראשון, רענן קולקה ואלדד אידן, נשאו דברים והניחו את המסד לחקר ההיות- מימד שהאיגוד ממשיך לעסוק בו מאז. רענן הציע כי יתכן ששאלת היסוד של המלט, כנציגו של כל אחד מאיתנו, איננה רק האם להיות או לא להיות , אלא עבור מי ובשל מה להיות ובעבור מה לא להיות. הוא חתם את דבריו ואמר כי שאלה זו ואני מצטטת:

" פתוחה לעולם ולנו היא מצווה לא להיות פטורים ממנה לעולם."

בהשראת המיסטי והפואטי, "לא להיות" אינו מצביע בהכרח על אופק המוות הצפוי לכולנו אלא על שלילת הסופיות והנפרדות המתרחשת כאשר אנו חורגים מתוך התכוונות מן הקיום המבודד, הפרטי, המוכר והמוגבל שלנו  ובמובן זה, חדלים מלהיות.

ברוח זו , אני מזמינה את כולנו אל התיאטרון שמשמעו ביוונית עתיקה – המקום ממנו אנו רואים או מקום להתבוננות. ולזמן מה, להיות ולא להיות בשנים שהם אחת, שלמות בה כל העולם במה.  

מאחלת לנו התרחבות הנפש , למידה חוויתית והנאה שמחה.

ואסים בהודיה לראשי וחברי הוועדות המדעיות הקודמות, לחברות הוועדה המדעית הנוכחית, אילה אריאב, איריס ליברמו גילי דוודסון, מירה הורוביץ ומיכל ניובורן על שותפות מסורה. לרענן קולקה על האמון והעידוד ולאלינוער לקס אשר כמו תמיד מניעה את הגלגלים ואחרון חביב, לכם קהל יקר מאוד שבלעדיו ובלעדי ההשתתפות הנאמנה והנלהבת שלו - לא היה מפעל זה מתמיד, חי ונושם.

 עדנה לב-בור

 
רשימת תפוצה
לקבלת חומר ועדכונים מפעילות האיגוד, מלא את הדו”אל שלך ושלח
ליצירת קשר 
050-6545499, email
או השאר פרטיך ונחזור אליך

 
                                                                                                                                ת.ד. 115, משגב דב 7686700. טלפון: 050-6545499-דוא"ל: elinoar@selfpsy.org.il

Header images: Jean Metzinger, 1907, Paysage coloré aux oiseaux aquatique,oil on canvas, 74 x 99 cm, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris
________________________________________________________________________________________________________________________________________________

עיצוב: יונה קדרון - גרפיקלי | הקמה: סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com
לייבסיטי - בניית אתרים